M

Na czym polega metoda Design Thinking?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak projektanci dochodzą do swoich innowacyjnych pomysłów? Jak są w stanie wpaść na pomysły, które nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale też są funkcjonalne, user-friendly, i często zmieniają sposób, w jaki patrzymy na świat? Kluczem do ich sukcesu jest metoda zwana „Design Thinking”.

Na skróty

Design Thinking – co to jest i jak działa ta metoda projektowania?

Design Thinking, czyli „myślenie projektowe”, to podejście do rozwiązywania problemów, które kładzie nacisk na zrozumienie i spełnianie potrzeb ludzi. Zamiast skupiać się wyłącznie na technicznych aspektach projektu, Design Thinking podkreśla znaczenie empatii i kreatywności, angażując użytkowników w proces twórczy i zrozumienie ich oczekiwań oraz potrzeb. Metoda ta składa się z pięciu głównych etapów: empatii, definiowania problemu, generowania pomysłów (ideacji), tworzenia prototypów i testowania. W praktyce, te etapy nie zawsze muszą następować po sobie w sposób sekwencyjny, mogą być przeprowadzane równolegle i powtarzane w iteracyjnym procesie projektowania. Głównym celem Design Thinking jest stworzenie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań, które mogą być użyte w różnych dziedzinach, od projektowania produktów, przez usługi, aż po tworzenie strategii biznesowych.

Przeczytaj również: Service Design z wykorzystaniem Design Thinking

Design Thinking – etapy

Design Thinking stawia na pierwszym miejscu człowieka i jego potrzeby. Głównym celem jest tworzenie innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań. Proces Design Thinking składa się z pięciu kluczowych etapów, które łączą w sobie głębokie zrozumienie użytkowników, kreatywność, eksperymentowanie i ciągłą iterację. Poniżej przybliżamy każdy z tych etapów, aby pokazać, jak metoda Design Thinking może przekształcić proces projektowania.

1. Empatia

Empatia to pierwszy i kluczowy etap procesu Design Thinking. Polega na zrozumieniu perspektywy użytkowników – ich potrzeb, oczekiwań, doświadczeń i problemów. Zrozumienie emocji i motywacji użytkowników jest kluczem do projektowania produktów, które są naprawdę wartościowe i użyteczne. Może obejmować różne metody badawcze, takie jak wywiady, obserwacje czy ankiety.

2. Definiowanie Problemu

Po etapie empatii następuje etap definiowania problemu. Polega on na syntezowaniu zebranych informacji, identyfikowaniu kluczowych problemów i sformułowaniu jasnych i konkretnych pytań projektowych, które będą przewodnikiem w następnych etapach. Cel jest taki, aby zrozumieć prawdziwy problem, a nie tylko symptomy i stworzyć solidne fundamenty dla kreatywnego procesu generowania pomysłów.

3. Ideacja

Trzeci etap – ideacja, polega na generowaniu szerokiej gamy pomysłów na rozwiązanie zdefiniowanego problemu. Na tym etapie nie ma złych pomysłów – celem jest stworzenie jak największej liczby koncepcji, które mogą potencjalnie rozwiązać problem. Można to osiągnąć poprzez różne techniki, takie jak burza mózgów, mind mapping itp.

4. Prototypowanie

Prototypowanie to czwarty etap Design Thinking. Polega na wybraniu najbardziej obiecujących pomysłów z etapu ideacji i przekształceniu ich w konkretny, namacalny produkt lub koncept, który można przetestować. Prototypy mogą być prostymi modelami, szkicami, storyboardami lub nawet interaktywnymi demonstracjami, które pomagają zrozumieć, jak pomysł mógłby działać w praktyce.

5. Testowanie

Ostatni etap to testowanie. W tym etapie prototypy są przedstawiane użytkownikom, aby zobaczyć, jak reagują i jakie mają na to opinie. To pozwala zespołowi dowiedzieć się, co działa, a co nie i zrozumieć, jak można udoskonalić produkt lub koncepcję. W zależności od wyników, zespół może wrócić do dowolnego poprzedniego etapu. Może to być powrót do etapu empatii, aby zdobyć więcej informacji, powrót do ideacji, aby stworzyć nowe rozwiązania, lub iteracja prototypu, aby poprawić jego funkcjonalność i użyteczność.

Jak zastosować Design Thinking w swojej firmie?

Zastosowanie metody Design Thinking w firmie wymaga przede wszystkim zmiany myślenia i kultury organizacyjnej. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie kultury empatii i zrozumienia dla klienta. Wszystkie decyzje, od tworzenia produktów do strategii marketingowej, powinny być podejmowane z perspektywy klienta. Następnie, zespół powinien nauczyć się efektywnie identyfikować i definiować problemy, zamiast skupiać się tylko na rozwiązaniach. Proces generowania pomysłów powinien być otwarty, kreatywny i zachęcający do myślenia „poza schematami”. Firma powinna również zainwestować w rozwijanie umiejętności prototypowania i testowania, umożliwiając zespołom szybkie tworzenie i sprawdzanie pomysłów. Wreszcie, organizacje powinny zaakceptować kulturę iteracji i ciągłego uczenia się, zamiast oczekiwać doskonałych rozwiązań od razu.

Przeczytaj również: Budowanie zespołu projektowego – jak zrobić to efektywnie?

Wdrożenie Design Thinking może wymagać szkoleń, warsztatów, a nawet współpracy z zewnętrznymi ekspertami, ale korzyści mogą być znaczne, prowadząc do większej innowacyjności, lepszego zrozumienia klientów i silniejszej konkurencyjności na rynku.

Chcesz sprawdzić swoje predyspozycje potrzebne w podejściu Design Thinking aby móc je dalej rozwijać? Sprawdź nasz test Design Mindset Detector™ – Test predyspozycji

5/5 - (8 votes)
About the Author
Magda Kochanowska
Zajmuje się projektowaniem od 20 lat, łącząc praktykę projektową z działalnością naukową i karierą akademicką. Od 2013 roku prowadzi firmy specjalizujące się w projektowaniu procesów, usług i doświadczeń – obecnie Design-Nurture. Jest wykładowcą na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na studiach podyplomowych Total Design Management prowadzonych przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a także kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych Service Design na Uniwersytecie SWPS. Przed założeniem Design Nurture realizowała projekty m.in. dla: Board of Innovation, Black Red White, EIT Food, Goodie, ING Bank (Polska i Holandia), Mercer, Miasto Warszawa, Bank Millenium, Milton Essex, Nationale-Nederlanden, Polpharma, PTBRiO, Saint Gobain, Santander Bank, Santander Leasing, Sensirion, Szlachetna Paczka, TUiR Warta.

Podobne wpisy