Kariera w dziedzinie projektowania usług często jest pełna niepewności. Początki mogą być zawiłe i wymagające. Osoby aspirujące do roli projektantów usług zazwyczaj muszą wykazać się dużą determinacją i konsekwencją w zdobywaniu odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, a następnie muszą uzbroić się w cierpliwość w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca pracy. W efekcie, zdobycie stanowiska projektanta usług może wydawać się jak osiągnięcie szczytu. Jednakże, w praktyce, to zazwyczaj jest dopiero początek drogi zawodowej.
Przeczytaj także: UI/UX designer – kim jest i jak nim zostać?
Ścieżki rozwoju service designera
Jako że projektowanie usług w Polsce jest jeszcze w fazie dojrzewania, informacje na temat ustalonych ścieżek rozwoju kariery dla projektantów usług są ograniczone. Również niewielu profesjonalistów może pochwalić się dziesięcioletnim doświadczeniem na tym stanowisku.
W związku z tym, bazując na lokalnych obserwacjach i danych międzynarodowych dotyczących pracy projektantów usług, proponuję poniższe potencjalne kierunki rozwoju kariery dla specjalistów z tej dziedziny.
1. Awansowanie po stopniach hierarchii organizacyjnej
W ścieżce rozwoju kariery projektanta usług możliwe jest awansowanie od stanowiska juniorskiego, przez poziom średni, pozycję starszego specjalisty, do roli menedżera, aż po stanowisko Głównego Dyrektora ds. Projektowania (Chief Design Officer).
Decydując się na tę ścieżkę, projektanci mają możliwość osiągnięcia większej niezależności w działaniach projektowych, przyjmując coraz większą odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za zespół oraz cele biznesowe. Wraz z awansem, praktyka projektowa może ewoluować w kierunku bardziej administracyjnym i strategicznym. Ten rodzaj kariery najczęściej występuje w korporacjach, które rozwijają swoje własne zespoły projektowe, na przykład w bankach, firmach ubezpieczeniowych czy telekomunikacyjnych.
Wybierając tę ścieżkę, oprócz standardowych umiejętności z zakresu projektowania usług, niezbędne są również kwalifikacje z zakresu zarządzania zespołem projektowym, zarządzania projektami oraz formułowania i realizacji strategii.
2. Eksplorowanie wąskich ścieżek specjalizacji w projektowaniu usług
Podążanie tą ścieżką polega na koncentrowaniu się na praktykowaniu projektowania usług w jednej wybranej dziedzinie domenowej. Projektanci specjalizujący się w danej dziedzinie stają się ekspertami w swojej specjalizacji. Istnieje wiele popularnych kierunków specjalizacji w projektowaniu usług, takich jak:
- Obszary tematyczne: gospodarka obiegu zamkniętego, opieka zdrowotna (healthcare), inteligentne miasta (smart cities), finanse i bankowość.
- Technologie: sztuczna inteligencja (AI), fintech, wirtualna rzeczywistość (virtual reality).
- Podejście projektowe: projektowanie spekulatywne, projektowanie przyszłości, ekonomia behawioralna.
Posiadanie specjalizacji umożliwia projektantom pracę nad złożonymi i innowacyjnymi projektami, często związanymi z badaniami i rozwojem (R&D). Takie role często są oferowane w agencjach projektowych, których strategią jest posiadanie specjalizacji, dużych firmach produkcyjnych oraz instytucjach społecznych.
Jeśli wybierasz tę ścieżkę, ważne jest posiadanie wiedzy domenowej i śledzenie jej rozwoju. Musisz być w stanie korzystać z materiałów naukowych, różnych specyfikacji oraz umieć komunikować się z ekspertami dziedzinowymi. Niezbędne jest również nabywanie umiejętności związanych z daną specjalizacją, aby skutecznie projektować usługi w tym konkretnym obszarze.
3. Przemierzanie szerokich autostrad
Podążanie tą ścieżką oznacza, że projektanci są otwarci na realizację projektów z różnych obszarów dziedzinowych. Ich specjalizacja ma charakter procesowy, polegający na dostarczaniu wartości poprzez realizację wybranych procesów, takich jak badania, facylitacja warsztatów współtworzenia, wizualizacja czy edukacja – wspieranie klientów w rozwijaniu umiejętności projektowych.
Aby pracować w ten sposób, projektanci muszą być biegli w realizacji wybranego procesu i regularnie zapoznawać się z nowymi metodami czy technikami. Eksplorowanie szerokich autostrad często prowadzi do opracowywania autorskich narzędzi lub praktyk.
Jeśli wybierasz taką drogę, musisz być biegły w stosowaniu różnych metod, technik i procesów w różnych kontekstach. Musisz również umieć pracować w zespołach multidyscyplinarnych oraz skutecznie komunikować się.
Sprawdź także: Rozwój osobisty – od czego zacząć?